جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ آبان ۲۴, چهارشنبه

مهر احمدی نژاد تلفات می گیرد

برای درک خسارت هایی که احمدی نژاد به کشور زده است بد نیست به یاد آوریم که حیدر عبادی در ارزیابی خساراتی که داعش در عراق بر جا گذاشته گفته که داعش 100 میلیارد دلار به عراق خسارت زده است. حال کافی است که خسارت داعش به عراق را با خسارت احمدی نژاد به ایران مقایسه کنیم که گفته می شود در دوران هشت ساله او 700 میلیارد دلار از منابع مالی ایران تلف شده است. به این ترتیب، احمدی نژاد در لباس  یک "مدیر"  هفت برابر خسارت داعش را در لباس دشمن به یک کشور وارد آورده است.


مهر احمدی نژاد تلفات می گیرد

زلزله مهیبی بخش های وسیعی از غرب ایران را درنوردیده است. ویرانی های بسیاری به دلیل ساختمان های غیر مقاوم در برابر زلزله فرو ریخته، بسیاری بی خانمان شدند ولی پرسشی که در میانه این اندوه اذهان را می خراشد فرو ریختن بسیاری از خانه های نوسازی است که عمری7 -8 ساله دارند: ساختمان های مسکن مهر.

مسکن مهر چنانکه همگان می دانند طرحی جهادی! از دولت محمود احمدی‌نژاد بود که به اصطلاح به منظور خانه‌دار کردن اقشار کم درآمد به اجرا درآمد. عمده ترین مشکل آن این بود که چون عموماً در حاشیهٔ شهرها ساخته می شدند، در این طرح فکر اساسی  برای تامین امکانات گوناگون نظیر آب و برق و گاز و تلفن آنها نشده بود.
جالب اینکه بدانیم دولت احمدی نژاد برای تأمین مالی این طرح کلان ناگزیر به استقراض از بانک مرکزی شد که نتیجه آن رشد نقدینگی و افزایش تورم شد به طوری که نیمی از کل پول‌های چاپ شده در تاریخ ایران صرف ساختن مسکن مهر شده است. برای دانستن ابعاد این طرح همین بس که به یادآوریم به موجب این طرح تا کنون دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای مختلف ایران ساخته شده است.
در ارزیابی چنان طرحی همین بس که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفته که "مسکن مهر طرح مزخرفی است... مسکن مهر طرح چندان جالبی نبوده که ادامه یابد و باید متوقف شود در مکان‌های نامناسب چندین هزار واحد مسکونی ایجاد شده است، مسکن فقط یک چهاردیواری یا خانه نیست بلکه مردم خدمات مختلف، روابط اجتماعی درست و امکانات حمل و نقل مناسب می‌خواهند. مسکن مهر طرحی بود که همه بنیادهای آن اشتباه بود از مکان یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تأمین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت مهمترین مسئله مسکن مهر است. کسانی که طرح‌هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را."
اینک زلزله غرب ایران گواهی است بر صحت سخنان عباس آخوندی. جهانگیری معاون اول رییس جمهور به وضوح انگشت اشاره را به ساختمان های غیرمقاوم مسکن مهر گرفته و گفته در این زلزله "بيشتر خانه هاي تخريب شده متعلق به ساختمان هاي مسكن مهر بوده است."
این ارزیابی کاملا به استناد عکس ها و تصاویر ارسال شده از مناطق زلزله زده قابل تصدیق است. مقاومت بیشتر این ساختمان ها مثل مقاومت ساختمان های فرسوده و قدیمی بوده و در نتیجه زلزله، بسان ساختمان های فرسوده فرو ریخته اند. به این ترتیب، غیر از خسارت هایی که یک حادثه طبیعی مثل زلزله می تواند به همراه بیاورد، اراده انسانی مزید بر ابعاد خسارت های جانی و مالی این حادثه دلخراش شده است؛ تصمیمی که در دولت مهرورزی! احمدی نژاد به صورت عجولانه گرفته شد و آثارش را اینک می توان بر زخم های عمیق وارد آمده بر هم میهنان دید. مسکن مهری که قرار بود سرپناه اقشار کم درآمد شود، تبدیل به محل دفن آن‌ها شده است.

مهر احمدی نژاد تلفات می گیرد
این یادداشت نه می خواهد و نه می تواند در صدد ارزیابی مهندسی پروژه مسکن مهر باشد ولی روایتی که عکس ها و تصاویری ارسالی به دست می دهد و اظهاراتی که مقامات مسئول ابراز می کنند گواهی است که ساختمان های مسکن مهر در نخستین آزمایش خود دربرابر زلزله ناموفق از آب در آمده اند.
 این آزمایش ناموفق فقط هدر رفتن منابع مالی کشور نیست بلکه خسارت های جانی بسیاری را نیز به همراه داشته است. مهر احمدی نژاد تلفات گرفته است.
وقتی مدیریت کلان کشور را 8 سال به دستان بی کفایتی کسی می سپارند که هیچ سابقه مدیریتی درخشانی نداشت، ناگزیر چنین زیان های مشعشعی نیز از آن در می آید. امروز علی خامنه ای کجاست که در حمایت دوباره از احمدی نژاد در آید؟ او تنها با ارسال پیام تسلیت با بازماندگان ابراز همدردی نموده است. اما آیا او می پذیرد که بخش بزرگی از درد امروز مردم ناشی از بی کفایتی احمدی نژادی است که خامنه ای تا روز آخر در حمایت از او بر آمد.
برای درک خسارت هایی که احمدی نژاد به کشور زده است بد نیست به یاد آوریم که حیدر عبادی در ارزیابی خساراتی که داعش در عراق بر جا گذاشته گفته که داعش 100 میلیارد دلار به عراق خسارت زده است. حال کافی است که خسارت داعش به عراق را با خسارت احمدی نژاد به ایران مقایسه کنیم که گفته می شود در دوران هشت ساله او 700 میلیارد دلار از منابع مالی ایران تلف شده است. به این ترتیب، احمدی نژاد در لباس  یک "مدیر"  هفت برابر خسارت داعش را در لباس دشمن به یک کشور وارد آورده است.
مسکن مهر او یکی دیگر از خسارت های اوست که اینک نه تنها خسارت مالی بلکه خسارت جانی نیز برجا ذاشته است. آیا رهبر جمهوری اسلامی پاسخی دارد؟


http://negaam.news/1396/08/23/324621/

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر